Karnisze elektryczne gięte
Czy ranking karniszy elektrycznych może pomóc w ich wyborze? A może lepiej omówić działania napędów i ich funkcjonalność pod kątem własnych potrzeb? Jednym z wyzwań są karnisze elektryczne gięte. Wiemy o nich sporo, wykonujemy je na wymiar, doradzamy jakie wybrać. Wystarczy wysłać zapytanie 😉
Karnisze gięte – punktowo, dowolny kąt
Gięcie punktowe sprawia, że karnisz elektryczny wyposażony w jeden napęd może obsługiwać zasłony zawieszone na szynie zagiętej miejscowo np. pod kątem prostym 90°. Obecnie bardzo często stosowane jest to rozwiązanie w oknach narożnych, czasami także do zasłon zwieszonych przez dwie kondygnacje. Zdarza się, że szyna zasłonowa musi być gięta w kilku miejscach by dopasować ją do kształtu ścian ustawionych pod dowolnymi kątami, tworzących wykusz lub okno zatokowe.
Czy promień gięcia karniszy elektrycznych jest istotny?
Karnisze elektryczne najczęściej instalowane są do sufitu, zwykle we wnękach lub za maskownicami. Bez wcześniejszego dopasowania zabudowy względem szyny giętej jest pewne ryzyko, że ramię prowadzące tkaninę może napotkać przeszkodę w narożniku zabudowy lub wnęki. Promień gięcia profili karniszy elektrycznych o wymiarach 30×25 mm wynosi R-300 mm. Aby przyjrzeć się jak może przebiegać kształt standardowej szyny giętej punktowo np. kąt 90° wystarczy wyznaczyć ćwierć koła trzymając kciukiem miarkę na wymiarze 30 cm. Łuk zagiętej szyny standardowej jest dosyć łagodny, a zarazem długi i dlatego może nie wpisać się w większość wąskich wnęk, jeżeli narożnik zabudowy nie został wcześniej zaokrąglony.
Wąska szyna do napędów elektrycznych. Łuki o promieniu R-200
Część niedogodności związanych z trudnościami gięcia szyn ze sterowaniem elektrycznym znika, gdy wykonujemy karnisze elektryczne z profili aluminiowych o wymiarach 20 mm x 20 mm. Dzięki temu promień gięcia jest mniejszy o ponad trzydzieści procent i wynosi R-200 mm. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku gięcia punktowego. Pomimo znacznie mniejszych ścianek szyna jest nadal wytrzymała i nie jest podatna na deformacje kształtu powodowane spiętrzeniem nadmiaru aluminium. Wykorzystując promień gięcia R-200 wykonujemy także szyny z napędem sznurkowym oraz wzmocnione systemy do manualnego przesuwania zasłon bez napędu.
Czy łuki szyn giętych mogą być mniejsze?
Tak, ale tylko w przypadku szyn manualnych. Systemy aluminiowe o wymiarach 14 mm x 20 mm mogą być wyginane z zastosowaniem kół gnących do łuków o promieniu R-100. Daję to największe możliwości instalacji niemal w każdej wnęce. Opcjonalnie można tego typu szyny wyposażyć w napęd sznurkowy pozwalający na ręczne przesuwanie zasłon na jedną stronę lub dwustronnie w układzie kurtynowym.
Czy zawsze warto stosować szynę giętą z jednym napędem?
Jest to uzależnione od kilku czynników. Najważniejsze to określenie miejsca parkowania tkaniny oraz niezależne lub wspólne zasłanianie okien. Przy planowaniu wymiarów szyn giętych w oknach narożnych należy ustalić ile miejsca będzie zajmować tkania po złożeniu i czy można przeznaczyć część ściany na jej parkowanie poza światłem okna. Następnie, jeżeli rozsuwanie zasłony jest zaprojektowane na jedną stronę, zwykle w kierunku zamocowanego na końcu szyny silnika karnisza – to należy pamiętać, że obsługa zasłanianie tkaniny na części za łukiem zawsze wiąże się z zasłonięciem pierwszego fragmentu szyny. W praktyce oznacza to, że odcinając się od silnego nasłonecznienia na ścianie południowej musimy wcześniej zasłonić także ścianę zachodnią – to sprawi, że zrobi się zbyt ciemno, nawet w ciągu dnia. W takim przypadku można zastanowić się na zainstalowaniem dwóch mniejszych napędów, które nie będą wymagać zaokrąglonej wnęki, a umożliwią niezależne zasłanianie każdej ze ścian.