Karnisz akumulatorowy czy elektryczny?
Planując instalacje karniszy elektrycznych na etapie budowy lub modernizacji wnętrz należy zaplanować: jakie przygotować przewody do zasłon elektrycznych? ile ich doprowadzić? gdzie dokładnie powinny zostać rozmieszczone?
Najczęściej napędy elektryczne do zasłon są podłączane bezpośrednio do 230V.
Równie popularne są napędy sterowane pośrednio poprzez moduły fazowe lub radiowe.
Niektóre typy silników do zasłon posiadają zasilacz:
- zewnętrzny (zwykle mocowany np. na ścianie obok napędu)
- wewnętrzny niewidoczny, umieszczony wewnątrz obudowy napędu
Dla napędów z zasilaczami zewnętrznymi warto rozważyć umiejscowienie ich na szynie DIN. Następnie doprowadzenie zasilania o odpowiednich parametrach, np. 24 V 2,4 A bezpośrednio z rozdzielni.
A może napęd BEZ ZASILANIA SIECIOWEGO?
Brakuje przewodów zasilających karnisze elektryczne? Wybierz komfortowy, cichy napęd z własnym akumulatorem litowo-jonowym i wbudowanym odbiornikiem radiowym. Do sterowania można zaprogramować: pilot, bezprzewodowy włącznik ścienny lub moduł automatyki Somfy TaHoma Switch oparty na bezprzewodowej komunikacji radiowej RTS. Napęd akumulatorowy używany raz dziennie do otwarcia i zamknięcie zasłon elektrycznych będzie pracował do 270 dni.
Tak długi czas pracy na jednym ładowaniu zapewnia karnisz elektryczny Somfy Irismo WIREFREE 45 RTS. Podane wartości dotyczą szyny o długości 6 metrów z zasłonami o wadze do 45 kg.
Co wyróżnia karnisze elektryczne?
Projekt wnętrza uwzględniający zasłony sterowane elektrycznie eliminuje większość niedogodności związanych z instalacją i podłączeniem karniszy elektrycznych. Jeżeli kable nie były zaprojektowane można rozważyć doprowadzenie przewodów zasilających lub podłączenie karnisza do gniazdka za pomocą dłuższego kabla, który zwykle i tak ukryty jest za zasłoną.
Co wyróżnia napędy przewodowe
- Stałe zasilanie – brak czynności serwisowych związanych z ładowaniem akumulatorów.
- Większą niezawodność – Brak ryzyka utraty możliwości sterowania
- Łatwa integracja z modułami smathome – bezproblemowa współpraca z modułami fazowymi
W jaki sposób można sterować zasłonami elektrycznymi?
Oprócz zasilania napędu do zasłon należy dokonać wyboru optymalnego sterowania. Zwykle jest to uzależnione od innych osłon i urządzeń już zainstalowanych w budynku. Niektóre opcje (np. uruchamianie pociągnięciem za zasłonę) mogą wymagać podłączenia zasilania na stałe. W innych rozwiązaniach sterowanie zasłonami odbywa się także przy użyciu wbudowanych do napędów gniazd sterujących: RS232, RS485 lub RJ45.
Oto najpopularniejsze obecnie sposoby sterowania karniszami elektrycznymi:
- FAZOWO – z instalacji 230 V
- BEZPOTENCJAŁOWO – (Dry Contact) – uruchamiane przewodami LAN / UTP
- PRZEWODOWO – Automatyka KNX lub za pośrednictwem modułów smart np. Loxone, Ampio, Grenton, Shelly Home Assistant.
- BEZPRZEWODOWO np. Matter, RTS, RF, Z-Wave, ZigBee, Wi-Fi, Apple HomeKit
Sterowanie fazowe w przypadku niektórych karniszy elektrycznych nie pozwala na używanie wszystkich wbudowanych funkcji napędów, np. uruchomienie napędu pociągnięciem tkaniny, (np. touch motion / touch control)
Co warto wiedzieć o karniszach akumulatorowych?
Karnisze akumulatorowe mogą wydawać się lepszym wyborem. Główną zaletą jest brak konieczności doprowadzenia przewodów. Sprawiają wrażenie łatwiejszych w montażu ponieważ nie wymagają prac podłączeniowych. Jednak przy zakupie warto brać pod uwagę także ich inne cechy:
- Konieczność ładowania – Różne długości karniszy akumulatorowych rozładowują akumulatory w różnym czasie. Przy kilku oknach wyposażonych w karnisze akumulatorowe można odnieść wrażenie, że ciągle trzeba ładować akumulatory, a i tak stale któryś napęd nie działa.
- Żywotność akumulatorów – Pomimo coraz lepszych właściwości baterii – ich czas pełnej sprawności i tak jest ograniczony. Po kilku latach z pewnością będą wymagać wymiany, co wygeneruje dodatkowe koszty.
- Obsługa ładowania – Nie jest to czynność szczególnie uciążliwa, z tym że należy pamiętać, że nie można na stale podłączyć ładowarki do akumulatora. Proces ładowania wymaga kontroli i po naładowaniu przewód ładowarki dla bezpieczeństwa należy odłączyć
- Droższe w zakupie – Karnisze z zasilaniem akumulatorowym są zazwyczaj droższe od swoich elektrycznych odpowiedników. Czasem niezbędne jest posiadanie dedykowanej ładowarki.
Karnisze akumulatorowe mogą wydawać się dobrym rozwiązaniem, to jednak wyższy koszt zakupu i ewentualnej wymiany akumulatorów w przyszłości oraz niedogodności związane z codzienną obsługą sprawiają, że karnisze elektryczne 230V będą lepszym wyborem nie wymagającym żadnych czynności obsługowych przez długie lata.