Ile powinien wystawać karnisz elektryczny poza wnękę okna?
Karnisze elektryczne najczęściej zajmują całą szerokość ściany z oknem. Niekiedy jednak ze względu na aranżację wnętrza czy ustawienie mebli swobodne zaparkowanie zasłon na bocznej ścianie nie jest możliwe. Pojawia się pytanie o ile dłuższy powinien być karnisz elektryczny od wnęki okna by zasłony nie zasłaniały widoku? Odpowiedź jest uzależniona od sposobu upinania zasłon i typu zastosowanych szyn sufitowych. Najpopularniejsza szyna do napędów Somfy o wymiarach 30×25 mm przy upięciu zasłon na haczykach Microflex wymaga ok 10 suwaków na metr. Każdy z nich zajmuje 16 mm czyli parkowanie zasłon na szynie 1-stronnej o długości np 500 cm zajmie 50 x 16 mm = 80 cm. Dodatkowo elementy stałe tj. ramię prowadzące czy gniazdo silnika zajmują ok 22-26 cm. Z tym, że podana szerokość suwaków nie uwzględnia grubości zawieszonej tkaniny. Dlatego można doliczyć 10- 15% luzu. Dzięki temu tkanina nie będzie ściśnięta i uzyskamy elegancki wygląd zasłon.
Czy dotknięcie tkaniny uruchomi karnisz elektryczny?
Dotknięcie tkaniny nie uruchomi napędu. Zasłony muszą zostać ręcznie przesunięte o kilka centymetrów w żądanym kierunku. Funkcje uruchomienia zasłon pociągnięciem za tkaninę (touch control, touch impulse, touch motion) dostępne są dla napędów karniszy elektrycznych podłączonych do zasilania w sposób ciągły. W przypadku napędów Somfy oznaczone są to silniki symbolem RTS lub DCT. Nie da się uruchomić pociągając za zasłonę – napędów fazowych Somfy oznaczonych symbolem WT (wired technology).
Poznaj: typy napędów karniszy Somfy
Czy są karnisze elektryczne z maskownicą?
Karnisze elektryczne nie mają własnych osłon dedykowanych do szyn sufitowych. Łatwym sposobem jest instalacja gotowych maskownic. Szeroki asortyment listew maskujących ze styroduru lub innych materiałów stosowanych do zabudowy g-k pozwala na zachowanie estetyki i optymalne dobranie sztukaterii do gabarytów i stylu wnętrza. Przy planowaniu takich osłon lub wnęki w suficie podwieszanym należy brać pod uwagę ilość torów karniszy, sposób upinania zasłon. Dobry efekt końcowy zapewni także powiększenie wnęki o dodatkową przestrzeń dla swobodnego podświetlenia LED.
Poznaj: rozmieszczanie szyn we wnękach sufitowych
Czy napęd karnisza elektrycznego można schować w suficie?
Większość szyn możemy wyposażyć w odwrócone gniazdo silnika co pozwala na montaż napędu w pionie nad szyną i tym samym ukrycie go w suficie. Jednak, nie jest to rozwiązanie popularne. Głównie ze względu na dość duże gabaryty napędów (od 20 do 36 cm). Ponadto trudno jest wygospodarować, aż tak dużą przestrzeń na 'kieszeń’ w suficie podwieszanym. Jeżeli nawet się to uda to znaczną niedogodność stanowi brak dostępu do przycisków konfiguracyjnych silnika karnisza elektrycznego.
Czy silnik w karniszu elektrycznym będzie widoczny?
To często zadawane pytanie ponieważ napędy karniszy umieszczone pionowo na końcu szyny są dość duże. Jednak niezależnie od typu napędu czy producenta silnik będzie schowany za tkaniną. Specjalne zaczepy zapewniają łatwe ukrycie silnika. Po zawieszeniu tkanin napęd oraz przewody podłączeniowe nie są już widoczne.
Czy kurtynowe rozsuwanie zasłon wymaga przewodów zasilających po dwóch stronach karnisza elektrycznego?
Nie. Rozsuwanie kurtynowe, czasami nazywane rozsuwaniem teatralnym to synchroniczne otwieranie / zamykanie zasłon zawieszonych na wspólnej szynie przy użyciu tylko jednego napędu. Porusza on jednocześnie obie zasłony (dzięki jednej pętli paska zębatego wewnątrz szyny) i dlatego należy doprowadzić przewody wyłącznie po jednej stronie szyny.
Poznaj: informacje nt przewodów do karniszy elektrycznych
Czy zasłony na dwustronnym karniszu elektrycznym muszą być tej samej szerokości?
Nie. Standardowo karnisze elektrycznie z rozsuwaniem 2-stronnym, tzw. kurtynowym obsługują dwie zasłony o tych samych wymiarach. Ale ten symetryczny układ zasłon często jest zmieniany. Dla poprawnego działania karniszy elektrycznych z rozsuwaniem 2-stronnym miejsce spotkania zasłony lewej i prawej powinien wyznaczać środek okna. Bardzo często ramiona karnisza elektrycznego są przestawione o klika centymetrów. Większe przesunięcia mogą powodować że na fragmentach szyn zasłony będą zablokowane na stałe. Dla szyny o długości np. L-400 cm można ustawić niesymetryczną szerokość zasłon, np: 150 + 250 cm. Należy jednak pamiętać, że napęd wyłączy przesuwanie zasłon na dłuższym odcinku 250 cm równocześnie z osiągnięciem pozycji krańcowej na krótszym 150 cm odcinku karnisza elektrycznego. Oznacza to pełne otwarcie niesymetrycznych zasłon na odcinku szyny 150+150 cm, a pozostałe 100 cm będzie zasłonięte na stałe, bez możliwości dalszego rozsunięcia.
Czy pilot może mieć opcje sterowania dwóch karniszy elektrycznych?
Pilot 1-kanałowy lub bezprzewodowy włącznik ścienny najczęściej konfigurujemy do obsługi jednego karnisza elektrycznego. W razie potrzeby można przypisać kilka napędów. W tym rozwiązaniu wszystkie karnisze elektryczne będą sterowane JEDNOCZEŚNIE – tym samym przyciskiem.
W ofercie pilotów i włączników ściennych występują także wersje WIELOKANAŁOWE. Najczęściej są to 2, 4 lub 16 kanałowe nadajniki radiowe: piloty lub włączniki. W tych urządzeniach istnieje możliwość wyboru dowolnego kanału. Dzięki temu z jednego nadajnika można sterować NIEZALEŻNE, każdym z zaprogramowanych napędów.
Poznaj: Piloty do karniszy Somfy
Ile żabek do zasłon mają karnisze elektryczne?
Jest kilka sposobów mocowania firan i zasłon do karniszy elektrycznych. Typowe klamry znane jako żabki do firan czy żabki zasłonowe nie mają tu zastosowania. W szynach z napędem elektrycznym są zastąpione suwakami bądź rolkami z oczkiem, a także suwakami Wave. Do upięcia zasłon stosuje się najczęściej: wszywane haczyki Microflex, haczyki typu 'ślimak’ lub podwójne 'kotwiczki Wave’. Ich ilość uzależniona jest od wybranego sposobu upięcia zasłon. Przykładowo, dla haczyków Microflex stosuje się od 8 do 10 szt, a dla systemu Wave przypada od 12 do 14 sztuk na każdy metr karnisza elektrycznego
Poznaj: sposoby zawieszania tkanin na karniszach elektrycznych
Czy elektrycznie sterowane szyny sufitowe są dostępne w kolorze czarnym?
Tak. Szyny sufitowe i karnisze elektryczne możemy dostarczyć w kolorze czarnym. Nasze aluminiowe profile do zasłon elektrycznych na życzenie dostarczamy w dowolnym wykończeniu z palety RAL lub NCS. Popularne są obecnie: antracyt RAL7016 nawiązujący np do stolarki okiennej, a także odcienie szarości komponujące się z betonowym wykończeniem ścian.
Szerokie okna – ile napędów zastosować by karnisze elektryczne działały wydajne?
Duże okna, takie o szerokości ponad 6 metrów warto wyposażyć w dwie szyny, z niezależnie sterowanymi napędami. W tym rozwiązaniu osobno można przesuwać każdą z zasłon. Jakie są korzyści? Przy dużym nasłonecznieniu jedna zasłona zacieni np. ekran TV, jednoczenie druga pozostanie odsłonięta. Przy opcji wspólnego sterowania jednym napędem karnisza elektrycznego obie zasłony obsługiwane są razem, synchronicznie – przez co duża część wnętrza zostaje zaciemniona. Wybór zasłon obsługiwanych przez dwa napędy wpłynie dodatkowo na trwałość działania karniszy elektrycznych. Dwa krótsze paski zębate przenoszące napęd wewnątrz szyny nie są poddawane takiemu obciążeniu i rozciąganiu – jak w przypadku jednej długiej szyny, która jest obciążona dwukrotnie większą wagą zasłon.
Jaki karnisz elektryczny wybrać w przypadku integracji z Ampio, Grenton lub Loxone?
Optymalnym rozwiązaniem jest podłączenie zasłon do automatyki budynku i zachowanie funkcji załączania napędu pociągnięciem za tkaninę. Czy zawsze jest to możliwe? To zależy od instalacji elektrycznej. Najczęściej dla karniszy elektrycznych wyprowadzone zostają przewody 4 żyłowe, rzadziej 5 żyłowe, czasem dodatkowo skrętka.
W przypadku instalacji fazowej z dodatkowym piątym przewodem zapewniającym ciągłe zasilanie bardzo dobrym rozwiązaniem będzie uniwersalny napęd fazowo-radiowy AM 75.5. Posiada najważniejsze funkcje równoległego sterowania z Ampio, Grenton, Loxone oraz uruchomienia pociągnięciem za zasłonę, bezprzewodowo: pilotem / włącznikiem ściennym lub nisko prądową instalacją z gniazd RJ12.
Dla instalacji 4-żyłowej i sterowania zasłonami z fazowego modułu automatyki karnisze elektryczne mogą być wyposażone w sprawdzone napędy fazowe np. Somfy z oznaczeniem WT i funkcją luzowania tkaniny. Należy jednak pamiętać, że pozostałe możliwości sterowania tj. pilotem, skrętką czy pociągnięciem za zasłonę nie będą aktywne. Zastąpienie fazowych modułów smart modułami wykorzystującymi styk bezpotencjałowy (tzw. dry contact) umożliwia sterowanie napędami DCT lub RTS poprzez gniazdo RJ12.
Poznaj: napędy radiowe Somfy
Czy zasłony elektryczne można zatrzymać szarpnięciem?
Nie. Karnisze z funkcją włączenia pociągnięciem za zasłonę można jedynie ręcznie uruchomić w żądanym kierunku. Nie da się natomiast ręcznie zatrzymać ruchu tkaniny, W razie potrzeby można to zrobić pilotem lub innym równolegle urządzeniem sparowanym z napędem. Po uruchomieniu silnika, napęd przesuwa zasłony aż do pełnego odsłonięcia / zasłonięcia tkanin. Dopiero gdy zasłony przesuną się do ustalonych wcześniej położeń krańcowych napęd automatycznie się wyłączy. Nie da się wcześniej zatrzymać napędu pociąganiem, czy energicznym szarpnięciem za zasłonę.
Tandem – czy warto mieć karnisz elektryczny z tą funkcją?
W systemach karniszy elektrycznych TANDEM to określenie układu 2 napędów zainstalowanych na końcach jednej szyny wspierających przesuwanie w tym samym kierunku. Stosuje się to rozwiązanie tylko wtedy, gdy np. moc jednego napędu nie poradziłaby sobie z naprawdę dużym ciężarem zasłon (ponad 60 kg). Dla poprawnego działania funkcji TANDEM silniki muszą być ze sobą połączone przewodowo by uruchamiać się dokładnie w tym samym czasie i działać z tą samą prędkością.
Jaka jest prędkość przesuwania zasłon elektrycznych?
Silniki zasłonowe najczęściej przesuwają tkaniny z prędkością ok 15 cm/sek. Możliwość zmiany ustawień prędkości przesuwu zasłon ma większe znaczenie dla długich szyn i karniszy. Poniżej 4 metrów zmiana prędkości zasłon nie ma dużego wpływu na czas zamykania/otwierania zasłon. Oznacza to, że przy rozsuwaniu jednostronnym zasłony na szynie o dł. 6 metrów będą potrzebowały ok 40 sekund do pełnego zasłonięcia okna. W przypadku rozsuwania dwustronnego tzw. kurtynowego czas ten spada o połowę czyli do 20 sekund. W napędach Somfy Glydea Ultra są dostępne 4 prędkości w zakresie 12,5-20 cm/sek działania oraz dodatkowo tryb Ultra Silent. Zmniejszanie prędkości wpływa na uzyskanie cichszej pracy suwaków i pozostałych komponentów generujących hałas przy przesuwaniu. Dlatego dla karniszy elektrycznych w sypialni zalecane jest przestawienie w tryb Ultra Silent i korzystanie z bardzo wolnego przesuwania zasłon o tempie 7,5 cm/sek.
Krańcówki przeciążeniowe – jak działają w karniszach fazowych?
Krańcówki przeciążeniowe to wbudowane w napęd wyłączniki, które zatrzymują przesuwanie zasłon w momencie pojawienia się oporu w działaniu napędu. Zwykle pojawia się on po całkowitym zasłonięciu, gdy ramię prowadzące napotka końcówkę karnisza lub przy całkowitym odsłonięciu zasłon, gdy ramie napotka pakiet suwaków. Napędy fazowe Somfy Glydea Ultra WT wyposażone są w funkcję luzowania tkaniny. Jeżeli zasłony były zatrzymane wcześniej np. w połowie długości, a następnie uruchomione to mogą być odsłonięte zbyt daleko. (a nie ustalonej wcześniej granicy np. szerokość ścianki bocznej). Dzięki tej funkcji silnik po chwili przesunie zluzuje ściśnięte zasłony i przesunie je do ustawień wcześniej zapisanych w pamięci (np. równo ze ściankami bocznymi okna)
Somfy io czy RTS? Które sterowanie wybrać?
Aktualnie wszystkie napędy karniszy Somfy ze sterowaniem radiowym to wyłącznie protokół RTS. W ramach tej komunikacji wysyłanie poleceń odbywa się jednokierunkowo. Dla przykładu, sygnał z nadajnika RTS (Radiowa Technologia Somfy) trafia do urządzenia, które w odpowiedzi wykonuje zaprogramowaną wcześniej czynność. Dlatego naciśnięcie przycisku na pilocie radiowym Somfy Situo spowoduje, że w zależności od wybranego kanału zostają np. rozsunięte zasłony lub uruchomione elektryczne rolety rzymskie. Technologia radiowa RTS to świetne, bezawaryjne rozwiązanie dedykowane do obsługi wewnętrznych osłon okiennych.
Skoro karnisze elektryczne Somfy nie występują w wersji Somfy io, to gdzie jest wykorzystywana technologia io-homecontrol®?
Zazwyczaj wyposażane są w napędy io zewnętrzne urządzenia i osłony okienne inteligentnego domu. Urządzenia smart home wymagają napędów np. rolet zewnętrznych i żaluzji elewacyjnych, które przesyłają informację zwrotną, tak zwany feedback. System automatyki budynku wymaga danych o bieżącym położeniu rolety lub stanie otwarcia / zamknięcia żaluzji zewnętrznych. W napędach Somfy io-homecontrol prowadzona jest komunikacja dwukierunkowa, która to zapewnia. Raportowanie bieżącej pozycji jest szczególnie ważne w przypadku napędów bramowych, garażowych oraz innych strzegących bezpieczeństwa budynku.
Zarówno napędy RTS jak i te działające w technologii Somfy io można skonfigurować tak, by to centrala sterująca TaHoma stworzyła Twój Smart Home
Dowiedz się więcej na temat TaHoma Switch