Montaż karniszy elektrycznych musi być poprzedzony określeniem typu sterowania zasłonami. Jest to ściśle związanie z oczekiwaniami względem sposobu uruchamiania, zautomatyzowania i funkcjonalności zasłon. Od tego zależeć będzie ile i jakie przewody należy doprowadzić do miejsca w którym znajdą się napędy do zasłon lub firan.
Jakie przewody należy przygotować do karniszy elektrycznych?
Sposób 1. CIĄGŁE ZASILANIE
3 przewody (L, N, PE) zalecany przekrój 1,5 mm²
W tym rozwiązaniu napęd (sterowany radiowo lub bezpotencjałowo) gdy nie pracuje przechodzi w tryb czuwania ‘stand by’ i musi być na stałe podłączony do zasilania. Dzięki temu napęd zasłon sterowanych elektrycznie może być załączany:
- Pilotem radiowym
- Bezprzewodowym włącznikiem ściennym
- Aplikacją SMART – niezbędna jest dodatkowa centralka sterująca np. Somfy Tahoma Switch lub Smart Life / Tuya
Dodatkowo działa także:
- STEROWANIE DRY CONTACT – uruchomienie impulsem bezpotencjałowym z przewodowych włączników ściennych lub modułów SMART, które podłącza się przewodem niskoprądowym (skrętka) z gniazdem silnika np. RJ12 lub RJ45. Sterowanie jest niezależne względem komunikacji bezprzewodowej.
- URUCHOMIENIE NAPĘDU lekkim pociągnięciem za tkaninę – bardzo przydatna funkcja
- RĘCZNE PRZESUWANIE zasłon w przypadku braku prądu
Ważne:
Instalacja elektryczna powinna być wykonana na osobnym obwodzie, w taki sposób by napędy nie były wyłączane z zasilania np. przez obecnie dość popularne główne wyłączniki zasilania wszystkich urządzeń, zwykle umieszczane przy wyjściu tzw. MASTER.
Dlaczego karnisze elektryczne nie powinny być odłączane od prądu? Po pierwsze, zdalne sterowanie z aplikacji mobilnej lub ustawionych funkcji automatycznych, które mogą działać pod nieobecność użytkowników zostanie uniemożliwione. Po drugie – co ważniejsze, każdy z napędów ma zapisany w pamięci zakres położeń krańcowych (miejsce otwarcia i zamknięcia) zasłon. Po odłączeniu prądu napęd może gubić punkt odniesienia dla tych ustawień.
Przywrócenie poprawnych zakresów działania polega na uruchomieniu napędu w kierunku zamknięcia zasłon (czyli pociągnięcie zasłony w kierunku zasłonięcia lub wciśnięcie przycisku 'strzałka w dół’ na pilocie/włączniku). Dopiero w kolejnym kroku – po pełnym odsłonięciu zasłon napęd zaktualizuje miejsce parkowania zasłon. W niektórych napędach poprawne przywrócenie zakresów odbywa się po wykonaniu pełnych 3 cykli: zamknięcie – otwarcie – zamknięcie
Sposób 2. STEROWANIE FAZOWE
4 przewody (L1, L2, N, PE) zalecany przekrój 1,5 mm²
Większość osłon okiennych podłączonych do inteligentnego budynku korzysta właśnie z tego typu sterowania. Napęd uruchamiany jest w żądanym kierunku wyłącznie wtedy, gdy jest zasilana jedna para przewodów L1+N lub L2+N. Zatrzymanie napędu odbywa się po przerwaniu zasilania. Fazowe napędy zasłon są najczęściej sterowane z:
- Przewodowych włączników ściennych
- Modułów smart
Kiedy należy przygotować fazowy sposób sterowania karniszami elektrycznymi?
Najczęściej wtedy, gdy przygotowana jest instalacja przewodowa lub sterowanie będzie się odbywało z wykorzystaniem modułów automatyki smart home. Prąd przepływający przez moduły jest często przez nie mierzony. Dotyczy to głównie czasu pracy urządzenia lub natężenia prądu podczas pracy. Dzięki tym informacjom można np. odczytywać aktualne położenie zasłon. Jest to przydatna funkcja w systemach prezentujących np procentowo te dane np. Fibaro. Ponadto, instalatorzy automatyki np. Ampio, Grenton, Nexwell, Loxone czy KNX wybierają właśnie ten rodzaj sterowania także innymi napędami np. do rolet czy żaluzji elektrycznych
Należy pamiętać, że sterowanie fazowe w większości napędów zasłonowych uniemożliwia skorzystanie z funkcji uruchomienia zasłon pociągnięciem za tkaninę. Sterowanie zasłonami wyłącznie z włącznika ściennego sprawi, że napęd – w czasie gdy łącznik nie jest przyciśnięty – jest pozbawiony zasilania i nie ma możliwości uruchomienia zasłon także pilotem czy z gniazd RJ12 lub RJ45. Czy można to jakość rozwiązać? Tak, Należy doprowadzić piąty przewód, który dostarczy stałe zasilanie i wybrać 'Sposób 3′
Sposób 3. STEROWANIE FAZOWE + CIĄGŁE ZASILANIE
5 przewodów (L1, L2, N, PE, L3) zalecany przekrój 1,5 mm²
Jest to najbardziej wszechstronne rozwiązanie. Łączy możliwość niezależnego sterowania radiowego, fazowego oraz bezpotencjałowego. Napędy mogą być uruchamiane:
- Pociągnięciem za tkaninę
- Pilotem radiowym
- Bezprzewodowym włącznikiem ściennym
- Aktorami KNX
- Modułami smart: Loxone, Grenton, Ampio, Fibaro
- Za pośrednictwem wbudowanych gniazd RJ12 lub RJ45
- Aplikacją Smart Life
Możliwe jest ręczne przesuwanie zasłon w przypadku czasowego braku zasilania.